Dawid Cieszyński

.NET/PHP Software Developer

Wczoraj odbyłem swoją pierwszą przejażdżkę rowerem w tym sezonie :)

Wyjazd (planowany na godzinę 17/18) trochę się opóźnił. Wyjechaliśmy po 19. Przy okazji przetestowałem kilka aplikacji: BikeDashboard, GPX Editor, GPS Visualizer, GPS Babel.

Na poniższej mapie jest cała trasa. Rozpoczęliśmy jadąc przez las aż nad jezioro Tyrsko (Żbik). Powrót był łatwiejszy bo wracaliśmy szosą (brakowało sił i po prostu chcieliśmy jak najprościej wrócić do domu)

BikeDashboard

BikeDashboard składa się z dwóch aplikacji, jednej na PDA z Windows Mobile i drugiej na komputer stacjonarny.

Pierwsza umożliwia śledzenie trasy na mapie, zapis trasy w postaci pliku GPX.

Druga (screenshot poniżej) umożliwia analizowanie przebytej trasy. Możemy sobie łatwo suwakami wybierać fragment trasy i obserwować parametry. Niestety u mnie zakładka “Map analysis” nie działa. Na zakładce “Moving Map Calibration” możemy stworzyć własną mapę dla programu (np zrobić screenshot z Google maps) i podczas jazdy obserwować gdzie jesteśmy.

GPX Editor

GPX Editor jest prostą ale bardzo funkcjonalną aplikacją napisaną w Delphi 7 (nawet dostępne są jego źródła). Umożliwia edycję plików GPX. Przydaje się zwłaszcza gdy przez pewnie czas nie mamy sygnału GPS i ścieżka “ucieka w kosmos” (np. pokazuje że byłem gdzieś daleko od miejsca gdzie faktycznie byłem). Przy okazji możemy sobie pociąć trasy na mniejsze, wyciąć zbędne fragmenty (np postoje). Można od razu też podejrzeć trasę na Google Maps. Obsługuje pliki w formacie GPX i NMEA.

GPS Visualizer

GPS Visualizer jest aplikacją webową, która umożliwia wizualizację danych GPS. Obsługuje mnóstwo różnych formatów, generuje podgląd na Google maps, pliki z mapami, ma bardzo dużo różnych opcji. Niestety ma limit wielkości uploadowanych plików do 3MB (zawsze możemy plik GPX podzielić na kilka mniejszych http://www.gpsvisualizer.com/forerunner/)

GPS Babel

I na koniec o jeszcze jednym programie. GPS Babel umożliwia tłumaczenie różnych formatów plików z danymi GPS.

 

Niedługo zamierzam jeszcze trochę pojeździć. Jeśli ktoś z Olsztyna również będzie planował jakieś podróże to bardzo chętnie się dołączę, ewentualnie jeśli ktoś jest chętny na podłączenie się do nas to zapraszam.  Na razie nie jestem w dobrej formie więc preferuję trasy do 20 km, ale z czasem będzie można dalej poszaleć.

Kiedyś znalazłem też stronę z ciekawymi trasami rowerowymi RoweryOL i zamierzam też z tych tras skorzystać.