Dawid Cieszyński

.NET/PHP Software Developer

W końcu zrobiłem sobie programator!!!

Ładowanie sterowników w systemie 64-bitowym

Niestety w moim Windows 7 64bit jest wymaganie aby sterowniki były podpisane, a nie są. Doczytałem się, że żeby samodzielnie podpisać sterowniki musiałbym najpierw mieć certyfikat VeriSign za $399/rocznie :D więc sobie darowałem.

2009-12-16: Właśnie się dowiedziałem że certyfikat można mieć za $99/rocznie (czyli 284,65PLN - to i tak za dużo na mały niekomercyjny projekcik), klikając w link na stronie Winqual Help.

W Internecie jest wiele sposobów na umożliwienie ładowania niepodpisanych sterowników, ale prawie żaden u mnie nie działał a nawet trochę mi uszkodziły system (do tego stopnia, że praktycznie żaden sterownik poza microsoftowymi nie chciał się załadować). Zadziałał jedynie program Driver Signature Enforcement Overrider 1.3b.

Aby system załadował sterowniki libusb, po zainstalowaniu musimy podpisać każdy plik sys i dll (opcja Sign a System File w DSEF):

c:\windows\system32\drivers\libusb0.sys
c:\windows\system32\libusb0.dll
c:\windows\syswow64\libusb0.dll


Jednak przy instalacji kolejnych urządzeń te podpisane przez nas sterowniki mogą być nadpisane przez wersje niepodpisane, więc zrobiłem troszkę inaczej. Podpisałem pliki zanim zainstalowałem urządzenie:

bin\win-driver\libusb_0.1.12.1\libusb0.dll
bin\win-driver\libusb_0.1.12.1\libusb0.sys
bin\win-driver\libusb_0.1.12.1\libusb0_x64.dll
bin\win-driver\libusb_0.1.12.1\libusb0_x64.sys

Dzięki temu sterowniki są ładowane :D (ps. piszą że trzeba wyłączyć UAC, ja wyłączyłem przed użyciem i jak już wszystko działało to włączyłem UAC - i działa nadal)

Własny USB PID

Jeszcze jedna sprawa. Dowiedziałem się, że firma FTDI dla swoich klientów wydziela unikalne identyfikatory PID w ramach swojego VID'a. Myślałem, że będę sprytny i zrobię sobie własny programator i własne sterowniki. Napisałem do nich maila. Wystarczyło, że podałem

  • nazwisko
  • nazwę firmy
  • kraj
  • email

i dostałem bezpłatnie własne 8 PIDów. :D Jeden z nich chciałem użyć do programatora, ale zatrzymała mnie kwestia certyfikacji sterowników (i przy okazji zauważyłem, że avrdude nie zobaczy mojego programatora)

USBasp

Zdjęć programatora na razie nie będzie bo nie mam aparatu, ale wygląda mniej więcej jak ten modelowany w poprzednim poście.

Użyłem softu w wersji usbasp.2009-02-28 z strony autora USBasp. Do programowania używam avrdude. Programy piszę w Code::Blocks (w post-build steps dodałem 

avrdude -q -p m8 -c usbasp -e -U flash:w:$(TARGET_OUTPUT_FILE).hex

dzięki czemu od razu po kompilacji soft ląduje w mikrokontrolerze) + WinAVR-20090313.

Nie będę powtarzał instrukcji składania bo wszystko jest na stronie autora oraz po polsku na stronie Mirleya

Jeśli ktoś ma jakieś pytania to zapraszam do kontaktowania się ze mną :)

Debugowanie po RXD/TXD

Autor programatora przewidział możliwość przesyłania danych wykorzystując UART w mikrokontrolerze w programatorze ale do tej pory ta funkcja nie jest obsługiwana. Właśnie jestem w trakcie modyfikowania firmware i pisania odpowiedniej aplikacji korzystającej z tej możliwości.

Aktualnie potrafię już za pomocą aplikacji na PC zapalić/gasić diody :D Teraz się muszę nauczyć obsługi UARTa

AVRUSBBoot vs BootloadHID

Żeby łatwo modyfikować soft w programatorze postanowiłem wgrać do niego bootloader.

Z AVRUSBBoot jest problem taki, że wymaga sterowników (libusb - problem z podpisem) oraz używa VID i PID tych samych co USBasp więc Windows od razu instaluje sterowniki dla USBasp i program ładujący nie widzi urządzenia (bo sprawdza nie tylko VID i PID ale i nazwę i dostawcę urządzenia)

Dużo lepiej sprawuje się BootloadHID. Nie wymaga żadnych sterowników (używa sterowników Windows).

W obu przypadkach zasada działania jest taka sama. Program bootloadera jest ładowany pod koniec pamięci flash i ustawiane są fusebity tak by stamtąd rozpoczynało się wykonywanie rozkazów po resecie mikrokontrolera. Jeśli po resecie odpowiednie piny będą w odpowiednim stanie (tzw. bootLoaderCondition), nastąpi wykonanie kodu bootloadera i komputer zobaczy urządzenie jako (odpowiednio) AVRUSBBoot lub Urządzenie wejściowe USB. Wtedy programem ładującym wczytujemy do mikrokontrolera właściwy firmware.

Trzeba pamiętać żeby przy zmianach bootLoaderCondition poprawić też ustawienie pinów w stany wysokie (jeśli warunkiem jest zwarcie pinu do masy). Ja wykorzystałem zworkę Slow SCK z USBasp jako warunek włączenia bootloadera.

static inline void  bootLoaderInit(void)
{
    PORTC = (1 << PC2); /* activate pull-up for key */
    _delay_us(10);  /* wait for levels to stabilize */
}

#define bootLoaderCondition()   ((PINC & (1 << PC2)) == 0)

2009-11-22:

Niestety użycie bootloadera w programatorze się nie sprawdziło. Sam programator nie chce poprawnie działać.